آثار برگزیده بخش رمان آزاد هجدهمین جشنواره شهید حبیب غنی‌پور

داوری و انتخاب کتاب‌های برتر برای هر جایزه‌ای، همواره سخت و البته لذت‌بخش است.  این اقدام، همچنین از رفتارهایی است که جمعی را به چالش می‌کشد و ایشان را در معرض نقد قرارمی دهد؛ داوری‌ها و انتخاب‌ها به‌طورجدی در نشان دادن عیار یک جایزه مؤثرند و برگزارکنندگان را محک می‌زنند. چنان‌که هر جشنواره‌ای کوشش می‌کند از داوری‌های خود سربلند بیرون آید. این سربلندی، گاه نزد برگزارکنندگان است و گاه در مخاطبان و اهل نظر.

شورای نویسندگان مسجد جوادالائمه علیه‌السلام با آگاهی از این مخاطره، هر ساله خود را به چالش مخاطبان مبتلا می‌کنند؛ چرا که اعضای این شورا خوش می‌دارند دیدگاه‌های سالانه خود را با مخاطبان جدی ادبیات مطرح کنند و انتخاب‌ها و معیارهای انتخابی خود را بازآفرینی و بازگویی کنند.  با امید به این‌که گامی به معرفی آثار قابل اعتنا در حوزه رمان نزدیک شوند و همراهان خود را نیز به رمان‌های خوب نزدیک‌تر سازند و در لذت داستان شریک شوند.

داوران جایزه شهید غنی پور (احمد دهقان، محمدعلی قربانی و ابراهیم زاهدی‌مطلق)  در بخش رمان با بررسی بیش از ۲۵۰ رمان قابل اعتنا که در سال ۹۶ منتشر شده بودند، به نتایجی رسیدند که حاصل آن معرفی ۵ رمان «ابدی» نوشته مهدی صفری، انتشارات شهرستان ادب؛ «آفرت» نوشته ناهید قادری حاجی‌آبادی، انتشارات سوره مهر؛ «ره ش» نوشته رضا امیرخانی، انتشارات افق؛ «شهرهای گمشده» نوشته آیدا مرادی آهنی انتشارات کتاب سده و «عشق و چیزهای دیگر» نوشته مصطفی مستور، انتشارات چشمه بود.

در بررسی آثار امسال، داوران این جایزه ضمن تأکید بر استقلال آرای خود، به نظرات و نقدهای مکتوب و معتبر از سوی صاحب قلمان که پیرامون هر یک از کتاب‌ها، منتشر شده بود، بی‌اعتنا نبودند. به همین دلیل، می‌توان اذعان کرد داوری جایزه شهید غنی‌پور، از رأی جامعه ادبی هم غافل نبوده و سعی کرده است دستکم، آرای صاحب‌قلم را پیش چشم خود داشته باشد و نکته‌های مطرح شده را با دقت بیشتری مطالعه و تجزیه تحلیل کنند. در خاتمه باید تأکید شود مطابق رویه سال‌ها گذشته داوری‌های این جایزه، بیش از هر عاملی ، سلامت ادبی شامل نثر، زبان، قصه‌پردازی و خیال‌انگیزی و محتوای غنی آثار و همچنین عمق نگاه نویسنده به سوژه‌های پرداخت شده، در تعیین نامزدها و البته برنده نهایی جایزه، مؤثر بوده است.

هیئت‌داوران پس از بررسی‌های بسیار اثر «شهرهای گمشده» نوشته آیدا مرادی آهنی، انتشارات کتاب سده را به عنوان «کتاب سال جشنواره در بخش رمان آزاد» انتخاب کرد. این کتاب مرزهای جغرافیایی را درنوردیده است ، برای خلق جهانی تازه و بدیع، داستانی آفریده است که مخاطب را با جهانی دیگر و جهان‌نگری نویسنده‌ای صاحب ایده گره می‌زند و او را به دنبال خود می‌کشاند. شهرهای گمشده با پیچیدگی‌های قابل تحسین در ارائه وقایع و شخصیت‌ها رمانی را پیش روی خوانندگان قرار داده که پر از تعلیق داستانی است. شخصیت‌های پیچیده و چند وجهی این رمان در کنار فضای تاریک و غم‌زده شهر نیویورک رمانی را ساخته است که رگه‌های پررنگ  مذهب و دین‌داری در آن مشهود است و کورسوی امید را در آن می‌توان یافت.

هیئت‌داوران برای «رتبه تقدیر» رمان «ابدی» نوشته مهدی صفری، انتشارات شهرستان ادب را به دلیل پرداختن به موضوع مبتلا به روز جامعه و منطقه یعنی پدیده شوم داعش ، تعلیق و شخصیت پردازی تاثیرگذار، درونمایه انسانی و بازنمایی موفق سیر تحول شخصیت محوری داستان و ایجاد همذات پنداری شایسته این رتبه دانست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *