آثار برگزیده بخش کودک هجدهمین جشنواره شهید حبیب غنی‌پور

تأکید جشنواره شهید حبیب غنی‌پور بر داوری آثار ادبیات داستانی «خلاق» و «تألیفی»، بیانگر این نکته است که دو عنصر خلاقیت ادبی و توجه به نیازهای بومی و شأن ادبی داستان‌نویسان ایرانی، همواره دو جزء جدا ناشدنی از جریانِ موّاجِ ادبیات داستانی ایران است.

در داوری بخش کودک، همان اندازه که استفاده از شگردها و تکنیک‌های ادبی و رعایت عناصر کلیدی ادبیات کودک همچون زبان سالم و نرم و آهنگین، خیال ناب و شگفت‌انگیز، فضای بازی‌گوشانه و جذاب و درونمایه متناسب با ذهن و روان مخاطب مهم است، رعایت نیاز و ذائقه کودکِ امروزِ ایرانی یک امر انکار ناشدنی است.

جالب است در یک نگرش کلی، عمده آسیب‌ها و نقصان‌ها در آثار حوزه ادبیات داستانی کودک، ریشه در همین دو مسئله دارد: ساده‌انگاری در خلق آثار کودک و عدم توجه به نیازها و ذائقه مخاطبان امروز.

متأسفانه چتر آثار ترجمه‌ای ـ که با هنجارهای بومی ما نیز در تضاد است ـ فضای نشر آثار داستانی تألیفی را در تنگنا قرار می‌دهد و از تبعات آن، خشکیده شدن ریشه‌های درخت آثار تألیفی خلاق و کم‌توجهی مفرط ناشران به نویسندگان بومی است. بجاست برای سازمان‌دهی این معضل، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و کلیه نهادهای فرهنگی (دولتی و خصوصی) مرتبط، طرحی نو دراندازند.

در سال ۱۳۹۶، حدود ۱۷۰۰ عنوان اثر داستان تألیفی کودکان اعم از خلاق و بازنویسی در ایران منتشر شده است. در گروه کودک جشنواره شهید حبیب غنی پور، پس از ریزش اولیه، ۳۹۸ اثر به مرحله کارشناسی اولیه رسید. در این بین، از ۹ اثرِ به مرحله نیمه ‌نهایی رسیده و پس از تجزیه و تحلیل فراوان، پنج اثر زیر به عنوان «نامزدهای دریافت جایزه» معرفی شدند:

مجموعه گروه +۱، نوشته فرهاد حسن‌زاده، انتشارات افق؛

مهمانی دیوها، نوشته عباس قدیرمحسنی، انتشارات پیدایش؛

من مترسکم ولی می‌ترسم، نوشته احمد اکبرپور، انتشارات فاطمی؛

پیرزنی که دلش می‌خواست تمیزترین خانه دنیا را داشته باشد، نوشته شکور لطفی، انتشارات شهرقلم؛

گردالی، نوشته مهری ماهوتی، انتشارات مدرسه.

داوران این بخش (مصطفی خرامان، محمدحسن حسینی و ناصر نادری)، به دلیل نگاه هنرمندانه، زبان و نثر دلچسب و درونمایه عمیق، کتاب «من مترسکم ولی می‌ترسم»، نوشته احمد اکبرپور از انتشارات فاطمی را به عنوان «کتاب سال» معرفی می‌نمایند.

و نیز اثر «مهمانی دیوها»، نوشته عباس قدیرمحسنی از انتشارات پیدایش را به دلیل خیال جذاب و زبان نثر و روان و وفاداری نویسنده به ذائقه مخاطبان، به عنوان «اثر تقدیری» معرفی می‌کنند.