آثار برگزیده بخش نوجوان هجدهمین جشنواره شهید حبیب غنی‌پور

متأسفانه تأثیر اوضاع اقتصادی در بازار نشر کتاب کاملاً ملموس بوده و انتشار کتاب به‌ویژه برای گروه سنی نوجوان را تحت‌الشعاع قرار داده است. به طور مثال، اعضای گروه داوری، طبق روال هر سال حضوری برای گردآوری آثار به دفتر مرکزی کانون پرورش مراجعه کرده و متأسفانه بر خلاف دوره‌های قبل (که معمولاً حداقل بیش از ده عنوان رمان نوجوان چاپ اول معرفی می‌کردند) در این دوره، هیچ رمان چاپ اول منتشر نکرده بودند. به طور کلی در دو سال اخیر با افت کیفی و کمی در زمینه رمان نوجوان مواجه بوده‌ایم که امید می‌رود برای تأمین منابع خواندنی ـ به ویژه ادبیات داستانی ـ این گروه سنی حساس تمهیدات و مساعدت‌هایی از سوی مراجع تاثیر‌گذار در حوزه نشر کتاب صورت گیرد.

تعداد کل آثار بررسی شده: ۵۶۳ عنوان

تعداد آثار وارد شده به چرخه داوری (بعد از مرحله ریزش اولیه و کنار گذاشتن آثار ترجمه و بازنویسی و چاپ‌های قدیمی که در سال ۹۶ به عنوان «چاپ اول» ارائه شده بودند.) : ۴۰ عنوان

نامزدهای مرحله پایانی:

روایتی ساده از ماجرایی پیچیده، نوشته ابراهیم حسن‌بیگی، انتشارات سوره مهر

شب‌های بی‌ستاره، نوشته مرضیه نفری، انتشارات شهرستان ادب

مترسک،نوشته معصومه عیوضی، انتشارات سوره مهر

زمستان بی‌شازده، نوشته فاطمه نفری، انتشارات سوره مهر

نجات الاغ، نوشته فاطمه دهقان نیّری، انتشارات محراب قلم

نتیجه نهایی:

کتاب سال: نجات الاغ، نوشته فاطمه دهقان نیّری، انتشارات محراب قلم؛ به دلیل داستان‌پردازی جذاب همراه با آمیزه‌ای از طنز موقعیت، نگاه انسانی به موضوع جنگ و غافل‌گیری قابل توجه و درونمایه اثر‌گذار.

کتاب تقدیری: زمستان بی‌شازده، نوشته فاطمه نفری، انتشارات سوره مهر؛ به دلیل بهره‌گیری قابل توجه از تکنیک‌های داستان‌پردازی به‌ویژه شخصیت‌پردازی موفق و ایجاد باور‌پذیری و همذات پنداری مناسب، نگاه جزئی‌نگرانه به حوادث آستانه پیروزی انقلاب اسلامی ایران و به تصویر کشیدن حال‌و‌هوای آن دوران در فضای زندگی اقشار فرو‌دست جامعه.

داوران این دوره: خسرو باباخانی، علی اصغر جعفریان و حبیب یوسف‌زاده